Чим відрізняється КТ від МРТ?

Принципи роботи КТ і МРТ істотно різняться, оскільки апарати генерують різні промені. При МРТ використовується високочастотне електромагнітне поле, яке візуалізує хімічну будову органів, при КТ використовується рентгенівське випромінювання і аналізується фізичний стан органів і тканин. Кожен метод має свої переваги і недоліки, тому рішення, яку обрати діагностику, приймає тільки лікар.

Що таке МРТ?

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) – томографічний метод дослідження внутрішніх органів і тканин з використанням резонансного поглинання атомами електромагнітних хвиль. Цей вид дослідження дозволяє отримати діагностичну інформацію про різного роду запальні процеси і пухлини, порушення в центральній нервовій системі (головний і спинний мозок), ураження судин, хвороб хребта, суглобів, органів черевної порожнини і заочеревинного простору, органів малого тазу.

Як проходить МРТ діагностика?

Адміністратор клініки проводить вас в кімнату, де ви лишаєте свої речі, які не можна брати з собою на обстеження (металеві речі, телефон, банківські картки) і особисто закриваєте кімнату на ключ. Потім проводить вас в кабінет МРТ, де ви лягаєте вздовж труби томографа. Так, як апарат досить гучний вам одягають навушники. Після цього, вас поміщають в наскрізний тунель, де і відбувається дослідження. Для отримання точних і чітких знімків ви повинні перебувати без руху від 10 до 40 хвилин, поки проводиться обстеження.

Як підготуватись до МРТ?

Готуватися до дослідження без контрастування не потрібно. Єдиний виняток – дослідження органів черевної порожнини, яке проводиться натщесерце. Перед діагностикою важливо попередити лікаря про наявність у вас алергічних реакцій на лікарські препарати, контрастні речовини; захворювань серцево-судинної системи, органів дихання, печінки, нирок, цукрового діабету, щитоподібної залози.

Як проходити МРТ з контрастуванням?

При магнітно-резонансній томографії з контрастуванням, перед дослідженням, медсестра ставить пацієнтові внутрішньовенний катетер в ліктьову вену. Перед скануванням або безпосередньо під час нього, через цей катетер пацієнту внутрішньовенно вводиться контрастний препарат, який досягнувши досліджуваного місця, як би виділяє його. А так, як уражені ділянки сильніше накопичують фарбувальний препарат, то вони краще візуалізуються на знімках. Протипоказано МРТ з контрастуванням: людям – алергікам; з гострою нирковою і печінковою недостатністю, епілепсією, бронхіальною астмою; вагітним жінкам; годуючим матерям. Перед МРТ з контрастуванням необхідно здати біохімічний аналіз крові на креатинін (всю інформацію при записі надає адміністратор). Також необхідно утриматись від прийому їжі за декілька годин до обстеження. Побічні реакції від контрастуючої речовини виникають вкрай рідко (менше 0,01% випадків) і зазвичай мають легкий ступінь вираженості. Після діагностики рекомендовано більше пити рідини, щоб швидше вивести контрастну речовину з організму. Необхідність проведення МРТ з контрастуванням визначає тільки лікар!

Чи безпечне МРТ?

Магнітно-резонансна томографія повністю безпечна як для дорослих так і для дітей. Під час МРТ дослідження не використовуються рентгенівські промені, на організм діє магнітне поле, яке не шкодить організму.

Протипоказання

Наявність в тілі кардіостимулятора /дефібрилятора, інсулінової помпи, певних різновидів штучних клапанів серця, які несумісні з МРТ, спеціальних медичних металевих імплантатів (зубні металокерамічні протези, тощо), сторонніх металевих тіл, протезів суглобів. Не проводиться МРТ вагітним у першому триместрі та людям з масою тіла понад 110 кг.

Що таке КТ?

Комп’ютерна томографія – це метод пошарової діагностики організму з різних точок і під різним кутом рентгенівським випромінюванням, що створює об’ємне зображення, на відміну від звичайного рентгена, який дає двомірне зображення. КТ часто використовують для невідкладної та первинної діагностики, тому що він показує детальну інформацію, за короткий проміжок часу, про будову і стан органів та систем. КТ дозволяє досліджувати будь-яку кісткову структуру, суглоби, головний і спинний мозок, органи таза, черевної порожнини та грудної клітини, кровоносні судини.

Як проходить КТ діагностика?

Адміністратор проводить вас в кабінет КТ, де ви лягаєте на канапу томографа. Під час обстеження необхідно перебувати без руху для отримання точних і чітких знімків. Кільцеподібний контур томографа покроково обертаючись навколо вас просвічує тіло з різних сторін рентгенівським променем. Діагностика займає 10-15 хв, з контрастуванням довше. За допомогою комп’ютера серія рентгенівських знімків обробляються і моделюється тривимірне зображення органу.

Чи безпечна КТ діагностика? Протипоказання

Комп’ютерна томографія має променеве навантаження, тому його не можна робити вагітним жінкам. Жінкам які годують грудьми рекомендується зробити 24-годинну перерву в годуванні після процедури. Дітям КТ може бути призначене лише в разі, якщо інші методи не виявляють патологію. Також КТ не рекомендується робити пацієнтам з нирковою недостатністю, цукровим діабетом, захворюваннями щитоподібної залози. КТ також має обмеження по масі тіла пацієнта.

Як проходити КТ з контрастуванням?

КТ з контрастуванням проводиться так само як і МРТ. При комп’ютерній томографії з контрастуванням, перед дослідженням, медсестра ставить пацієнтові внутрішньовенний катетер в ліктьову вену. Перед діагностикою або безпосередньо під час неї, через цей катетер пацієнту внутрішньовенно вводиться контрастний препарат, який досягнувши досліджуваного місця, як би виділяє його. А так, як уражені ділянки сильніше накопичують фарбувальний препарат, то вони краще візуалізуються на знімках. Протипоказано КТ з контрастуванням: людям – алергікам; з гострою нирковою і печінковою недостатністю, епілепсією, бронхіальною астмою; вагітним жінкам; годуючим матерям. Перед КТ з контрастуванням необхідно здати біохімічний аналіз крові на креатинін (всю інформацію при записі надає адміністратор). Також необхідно утриматись від прийому їжі за декілька годин до обстеження. Побічні реакції від контрастуючої речовини виникають вкрай рідко (менше 0,01% випадків) і зазвичай мають легкий ступінь вираженості. Після діагностики рекомендовано більше пити рідини, щоб швидше вивести контрастну речовину з організму. Необхідність проведення КТ з контрастуванням визначає тільки лікар!

Підготовка до КТ

Готуватися до дослідження без контрастування не потрібно. Єдиний виняток – дослідження органів черевної порожнини, яке проводиться натщесерце. Перед діагностикою важливо попередити лікаря про наявність у вас алергічних реакцій на лікарські препарати, контрастні речовини; захворювань серцево-судинної системи, органів дихання, печінки, нирок, цукрового діабету, щитоподібної залози.